MONITORING IP

kamera IP

Monitoring IP

to odmiana systemu telewizji przemysłowej, w której transmisja odbywa się przy pomocy typowych protokołów sieciowych po „skrętce” komputerowej. Dzięki temu przesyłanie obrazu może być realizowane bezpośrednio przy pomocy protokołu internetowego IP. Monitoring IP jest to najlepszy sposób transmisji obrazu na bardzo duże odległości. Podstawa dużych i nowoczesnych systemów CCTV. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać już istniejące sieci i daje ogromne możliwości w budowie systemów telewizji przemysłowej.  Dzięki technologii IP odległość pomiędzy kamerami, rejestratorem i obserwatorem (operatorem systemu) przestaje mieć znaczenie. Kamera internetowa jest dostępna z dowolnego miejsca na świecie. Choć sieciowe systemy monitoringu wizyjnego są nadal dość drogie, to dzięki dynamicznemu rozwojowi technik transmisji i kompresji danych, zyskują na coraz większej popularności.

Monitoring IP, kamera ip, wi-fiNajbardziej znane zastosowania monitoringu IP to możliwość zamieszczenia obrazu z kamer na stronach internetowych.  Każda kamera internetowa posiada swój adres IP, dzięki czemu po odpowiedniej konfiguracji sieci lokalnej, dostęp do niej można uzyskać z dowolnego miejsca na świecie. Prostota tworzenia aplikacji do obsługi takich systemów pozwala na dynamiczną rozbudowę i wyjątkowo łatwą konfigurację systemu. Dzięki konstrukcji urządzeń sieciowych (kamery IP, wideo serwery IP, itp.), monitoring IP może współpracować z wszelkiego rodzaju oprogramowaniem oraz systemami komputerowymi. Sieciowe systemy monitoringu wizyjnego (CCTV IP) pozwalają na tworzenie bardzo rozległych instalacji przy dużej redukcji kosztów realizacji. Systemy IP pozwalają na nadzór nad praktycznie nieograniczoną liczbą kamer oddalonych od siebie o dowolną odległość. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do Internetu.

wifi,kamera internetowa,Monitoring IPKolejną zaletą systemów wizyjnych, które wykorzystują protokół internetowy IP jest możliwość bezprzewodowej transmisji. Realizacja bezprzewodowego systemu kamer WiFi wydaje się być prosta,  ponieważ transmisja obrazu odbywa się drogą radiową i nie wymaga kabli. Jednak wszyscy zapominają, że każda kamera mimo to musi być zasilana i bez „prądu” nie zadziała. Dzięki takiemu rozwiązaniu całkowicie eliminujemy przeciąganie okablowania pod warunkiem, że w miejscu mocowania kamery dysponujemy źródłem zasilania. Wykonanie bezprzewodowej instalacji CCTV jest uzasadnione w miejscach gdzie prowadzenie kabli sygnałowych jest utrudnione i kosztowne, ale dysponujemy stałym zasilaniem.

Zalety monitoringu IP:
  • Prostota obsługi
  • Możliwość integracji z innymi systemami
  • Możliwość obserwowania bardzo odległych lokalizacji
  • Możliwość budowy bardzo rozległych systemów
  • Łatwa rozbudowa oraz współpraca z najnowszymi technologicznymi
  • Możliwość przewodowej, jak i bezprzewodowej transmisji danych
  • Wysoka niezawodność w transmisji danych
  • Dostęp do nowoczesnych rozwiązań, np. inteligentna analiza obrazu, detekcja ruchu, identyfikacja twarzy
Wady monitoringu IP:
  • Wysoka cena jednostkowa kamery
  • Duże zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne
  • Konieczność budowy sieci od nowa, przy wymianie kamer z analogowych

Cyfrowe kamery mają swój adres IP, własną serwer WWW, posługują się portami. Mogą być sterowane za pośrednictwem własnej strony WWW lub aplikacji. Mogą być podłączone do Internetu przez router bez pośrednictwa komputera. Niestety umożliwienie podglądu zdalnego wymaga wiedzy o przekierowaniach portów i albo stałego IP albo systemu dynamicznych przekierowań Dyn Dns.

Najbardziej zaawansowane modele, wyposażone w obiektywy ze zmienną ogniskową, którymi mogą obracać w pionie i w poziomie, rejestrować wyraźny obraz nie tylko w świetle dziennym, ale i po zapadnięciu ciemności oraz analizować obraz w czasie rzeczywistym.

Zaletą kamery IP jest możliwość podglądania obrazu z dowolnego miejsca na Świecie. Problemem w przesyłaniu obrazu o wysokiej rozdzielczości z w miarę płynnym ruchem jest transfer i pasmo, które w przypadku łączy w Polsce pozostawia jeszcze wiele do życzenia.