wybór i montaż telewizora

Dla niewprawnego widza największym problemem jest dobranie optymalnego rozmiaru odbiornika i montaż telewizora Wynika to z faktu, że ekran LCD ma format zbliżony do 16:9. Jeśli ktoś uważał w szkole, to pamięta, że najmniejszą przekątną ma kwadrat. Telewizor starego typu, kineskopowy miał kształt ekranu zbliżony do kwadratu. Przy tej samej przekątnej telewizor LCD wygląda jak miniaturka.

format 4:3   przy wysokości ekranu 40 cm – daje przekątną 26 cali – „wielki telewizor kineskopowy”

format 16:9  przy wysokości ekranu 40 cm – daje to przekątną 32 cale  – ” mały telewizor LCD”

W tym samym pomieszczeniu, w którym 26 cali w starym formacie było wystarczające, nawet 32  cale  w nowym formacie wypadają raczej śmiesznie.

montaż telewizora – informacje

Kupując nowy telewizor na pewno warto spradzić czy i jakie kanały cyfrowe będzie on prawidłowo odbierał. Nadeszła era DVB-T – czyli naziemnej telewizji cyfrowej i nowy odbiornik powinien być wyposażony w tuner DVB-T, umożliwiający odbieranie obrazu  w rozdzielczości full HD i dekoder dźwięku przestrzennego  AC3 do odbioru cyfrowego dźwięku najwyższej jakości.  Dodatkową atrakcją ma być nadawanie kanałów cyfrowych w najnowocześniejszym systemie HBB  (Hybrid Broadcast Broadband).

Żeby jednak oglądać ulubione programy w systemie cyfrowym, musimy zakupić telewizor, wyposażony w dekoder MPEG-4. Ten system kodowania został przyjęty jako standard nadawania DVB-T w Polsce. Rynek reaguje jak zwykle błyskawicznie na zapotrzebowanie odbiorców i w sklepach mamy już szeroki wybór odbiorników z dekoderem MPEG-4. Ceny sprzętu zdecydowanie spadły i obecnie producenci prześcigają się w dokładaniu do telewizorów różnych gadżetów.

Można kupić telewizor:

  • ze złączem USB i możliwoścą odtwarzania zdjęć czy filmów w formacie DivX,
  • ze złączem LAN karty sieciowej pozwalającej na połączenie ich z Internetem,
  • z twardym  dyskiem umożliwiającym nagrywanie programów.

Kanały cyfrowe Full HD i HD oglądanie w telewizji cyfrowej  w jakości HD to  prawdziwa przyjemność. Kanały cyfrowe, o doskonałej jakości obrazu, bez „szumów” i „odbić” można odbierać na terenie praktycznie całej Polski.  Jakość nadawanych w MPEG-4 kanałów zależy właściwie tylko od sposobu nagrania programu. Na 40 calowym ekranie wyraźnie widać „gołym okiem” kiedy retransmitowany jest program analogowy, a kiedy nadawany jest program nagrany kamerą cyfrową. Wreszcie programy nagrane w HD na kanale TVP HD mają rewelacyjną jakość obrazu. Obraz nagrany w HD i nadawany w HD jest o niebo lepszej jakości niż analogowy.

Tak czy inaczej, kanały nadawane w nowej technologii wypadają doskonale w porównaniu z analogowymi. Dodatkowym atutem jest wysokiej jakości dźwięk.