TVP SATELITARNA
Cyfrowa telewizja satelitarna stała się chyba najszybciej rozwijającą się gałęzią transmisji TV w ostatnich latach. Powstały setki kanałów telewizyjnych i radiowych transmitowanych za pośrednictwem satelitów. 15 września 2009 r. w Telewizji Polskiej wystartowała, cyfrowa platforma satelitarna. Rozpoczęła się era Strategii Cyfryzacji kraju, opracowanego przez Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej. Z satelity i tu ciekawostka – ASTRA można było przez dwa tygodnie BEZ OPŁAT oglądać kanały TVP. Ale już w weekend 11/12 września nawet kilkadziesiąt tysięcy odbiorców bezpłatnej oferty telewizyjnej platformy próżno szukało obiecanych programów. „Jedynka”, „Dwójka”, TVP HD i TVP Sport zostały w piątek zakodowane. Telewizja poinformowała o tym w lakonicznym komunikacie na swoich stronach.
telewizja satelitarna –
Niedopatrzenia prawne w przygotowaniu platformy cyfrowej spowodowały, że przygotowana za miliony złotych operacja spaliła na panewce. Brak prawidłowo zawartych umów emisyjnych z producentami filmów i seriali zmusił TVP do zakodowania kanałów cyfrowych. Sposób kodowania kanałów i sposób dystrybucji dekoderów i kart dekodujących spowodował, że stały się one praktycznie niedostępne dla widzów.Tym bardziej zadziwia sprzedaż kanałów sieciom kablowym i proponowanie ich odpłatnie abonentom, którzy utrzymują TVP ze swoich podatków i abonamentu. Nic dodać nic ująć. Całe szczęście, że Naziemna Telewizja Cyfrowa nie ma tych ograniczeń.
Oczywiście jakość kanału telewizja satelitarna – TVP HD nadawanego jako w FULL HD i 16:9 bije na głowę konkurencję w czasie transmisji sportowych, jak i w odbiorze programów nagranych w Full HD. Aby oglądać kanały nadawane w MPEG-4 z Platformy TVP potrzebny jest odbiornik satelitarny z obsługą DVB2-S i wyjściem HDMI oraz antena satelitarna skierowana na satelitę ASTRA lub z konwerterem typu zez , albo monoblock. Doskonała jakość obrazu w powiązaniu z cyfrowym dźwiękiem, obraz w różnych formatach, wybór wersji językowej, rozbudowane meniu kanałów – to zalety skłaniające klientów do zakupu cyfrowego sprzętu. Jak zwykle w takiej sytuacji dość wysokie początkowo ceny sprzętu spadły znacząco w ciągu ostatnich lat.
Doskonały odbiór kanałów cyfrowych wymaga jednak znacznie większej precyzji w montażu anten. Telewizja cyfrowa wymaga doświadczenia w wykonywaniu instalacji satelitarnych, jednak prawidłowy montaż systemu gwarantuje idealny obraz i dźwięk. W oparciu o doświadczenia z kanałami satelitarnymi stopniowo nadawcy wprowadzają kanały cyfrowe do emisji naziemnej. Cyfrowa telewizja naziemna nie stanowi jednak konkurencji dla kanałów satelitarnych. Kanały naziemne mają inną grupę docelową i przeznaczenie. Różnorodność tematyczna i ilość kanałów z satelity wielokrotnie przekracza możliwości nadajników naziemnych. Obecnie zaawansowane tunery satelitarne pozwalają na odbiór nawet 600 kanałów. Główną zaletą odbioru z satelity jest możliwość oglądania swoich ulubionych kanałów praktycznie na całym kontynencie.