TVP SATELITARNA

Cyfrowa telewizja satelitarna stała się chyba najszybciej rozwijającą się gałęzią transmisji TV w ostatnich latach. Powstały setki kanałów telewizyjnych i radiowych transmitowanych za pośrednictwem satelitów. 15 września 2009 r. w Telewizji Polskiej wystartowała, cyfrowa platforma satelitarna. Rozpoczęła się era Strategii Cyfryzacji kraju, opracowanego przez Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej.  Z satelity i tu ciekawostka – ASTRA można było przez dwa tygodnie BEZ OPŁAT oglądać kanały TVP. Ale już w weekend 11/12 września nawet kilkadziesiąt tysięcy odbiorców bezpłatnej oferty telewizyjnej platformy próżno szukało obiecanych programów. „Jedynka”, „Dwójka”, TVP HD i TVP Sport zostały w piątek zakodowane. Telewizja poinformowała o tym w lakonicznym komunikacie na swoich stronach.

telewizja satelitarna –

Niedopatrzenia prawne w przygotowaniu platformy cyfrowej spowodowały, że przygotowana za miliony złotych operacja spaliła na panewce. Brak prawidłowo zawartych umów emisyjnych z producentami filmów i seriali zmusił TVP do zakodowania kanałów cyfrowych. Sposób kodowania kanałów i sposób dystrybucji dekoderów i kart dekodujących spowodował, że stały się one praktycznie niedostępne dla widzów.Tym bardziej zadziwia sprzedaż kanałów sieciom kablowym i proponowanie ich odpłatnie abonentom, którzy utrzymują TVP ze swoich podatków i abonamentu. Nic dodać nic ująć. Całe szczęście, że Naziemna Telewizja Cyfrowa nie ma tych ograniczeń.

telewizja satelitarna,TVP INFO telewizja satelitarna,TVP HD telewizja satelitarna,TVP Historia TVP Kultura TVP Sport TVP1 HD

Oczywiście jakość kanału telewizja satelitarna – TVP HD nadawanego jako w FULL HD i 16:9 bije na głowę konkurencję w czasie transmisji sportowych, jak i w odbiorze programów nagranych w Full HD. Aby oglądać kanały nadawane w MPEG-4 z Platformy TVP potrzebny jest odbiornik satelitarny z obsługą DVB2-S i wyjściem HDMI oraz antena satelitarna skierowana na satelitę ASTRA lub z konwerterem typu zez , albo monoblock. Doskonała jakość obrazu w powiązaniu z cyfrowym dźwiękiem, obraz w różnych formatach, wybór wersji językowej, rozbudowane meniu kanałów – to zalety skłaniające klientów do zakupu cyfrowego sprzętu. Jak zwykle w takiej sytuacji dość wysokie początkowo ceny sprzętu spadły znacząco w ciągu ostatnich lat.

Doskonały odbiór kanałów cyfrowych wymaga jednak znacznie większej precyzji w montażu anten. Telewizja cyfrowa wymaga doświadczenia w wykonywaniu instalacji satelitarnych, jednak prawidłowy montaż systemu gwarantuje idealny obraz i dźwięk. W oparciu o doświadczenia z kanałami satelitarnymi stopniowo nadawcy wprowadzają kanały cyfrowe do emisji naziemnej. Cyfrowa telewizja naziemna nie stanowi jednak konkurencji dla kanałów satelitarnych. Kanały naziemne mają inną grupę docelową i przeznaczenie. Różnorodność tematyczna i ilość kanałów z satelity wielokrotnie przekracza możliwości nadajników naziemnych. Obecnie zaawansowane tunery satelitarne pozwalają na odbiór nawet 600 kanałów. Główną zaletą odbioru z satelity jest możliwość oglądania swoich ulubionych kanałów praktycznie na całym kontynencie.