Poznań anteny telewizyjne HDTV

anteny telewizyjne Poznań – aby odbiorca mógł oglądać obraz HDTV muszą być spełnione następujące warunki :

  • program musi być nagrany w systemie HDTV;
  • obraz musi być przesłany do odbiorcy w systemie cyfrowym;
  • odbiorca musi posiadać odbiornik ( tuner ) cyfrowy;
  • odbiorca musi posiadać ekran ( telewizor ) o parametrach HDTV;
  • tuner musi być połączony z ekranem ( telewizorem ) kablem HDMI lub DVI;

Tylko wtedy oglądany obraz będzie obrazem high definition television.

anteny telewizyjne HDTV

nowa technologia cyfrowego przekazu obrazu i dźwięku. Zasadnicza zmiana jaką niesie ze sobą system, to dużo większa rozdzielczość obrazu. Jest to atrakcyjna i istotna zmiana jakości szczególnie dla odbiorców posiadających nowoczesne odbiorniki TV, LCD lub plazmowe. Obowiązujący w Polsce system PAL definiował format obrazu na 4:3, a użyteczna rozdzielczość obrazu wynosiła 720 x 480 pikseli. Obecny gwałtowny rozwój odbiorników TV wymusił na nadawcach poprawę jakości obrazu. Przełom w jakości przynosi technologia HDTV . Ekran ma format panoramiczny o proporcjach 16:9. Zdefiniowano następujące rozdzielczości :
1280 x 720 oraz 1920 x 1080 .

 

Cyfrowy dźwięk towarzyszący obrazowi HD jest jakości znanej już z płyt DVD. Istnieje możliwość przesyłania dźwięku przestrzennego Dolby Digital 5.1 Programy mogą być przesyłane w tym standardzie drogą satelitarną, kablową i przez nadajniki naziemne. W przypadku odbioru ze zwykłej anteny konieczny jest wbudowany tuner HDTV . Tańszym rozwiązaniem jest odbiór programów przez zewnętrzny dekoder HDTV za pośrednictwem przekazu satelitarnego. Telewizor, który ma format ekranu 16:9 i wysoką rozdzielczość, a nie posiada tunera HD nazywany jest HDTV Ready (gotowy do odbioru HDTV). Nie oznacza to, że ma na pewno właściwą rozdzielczość,warto przeczytać dokładnie instrukcję z danymi technicznymi kupując telewizor specjalnie do HDTV.

anteny telewizyjne Poznań – złącza i połączenia

Jeśli chcemy w przyszłości do telewizora podłączyć tuner HDTV musi on być wyposarzany w złącze HDMI lub przynajmniej DVI. Jest to bowiem ten sam standard transmisji, ale kable mają inne złącza. Na rynku są już przelotki umożliwiające zmianę złącza. Należy zwrócić uwagę na fakt, że złącza HDMI i DVI często są programowo zintegrowane z systemem zabezpieczającym, chroniącym prawa autorskie: HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). Jeśli jedno urządzenie na zainstalowany HDCP, a telewizor nie to odbiór przez te złącza może być niemożliwy.