SYSTEM MPEG-4

telewizja MPEG-4,

Po początkowym zaskoczeniu, rynek dostosował się do wymogów emisji programów w standardzie MPEG-4. Telewizja MPEG-4, nowoczesny system kodowania obrazu ma wiele zalet. Jest wysoce wydajny i umożliwia przesyłanie obrazów cyfrowych także z jakością HD. Niestety przywiezione z Niemiec,  kupione w marketach tanie odbiorniki telewizyjne nawet te oznaczone jako full HD – z tunerami do odbioru telewizji cyfrowej, nie mają dekoderów MPEG-4.

telewizja MPEG-4 – odbiorniki

Wszystkie znaczące firmy przedstawiły w ofercie rozwiązania do odbioru nowych kanałów z dekoderami MPEG-2 i MPEG-4.  Od daty powstania tego tekstu ( styczeń 2008 ) do chwili obecnej ( 2018 ) ceny telewizorów z zabudowanymi dekoderami MPEG-4 spadły z 10.000-14.000 zł do 1.500-3.000 zł. Telewizory z niższej grupy cenowej można kupić już za 900 zł. Wszystkie obecnie sprzedawane telewizory muszą być wyposażone w dekoder MPEG-4, ale przy zakupie używanego warto się dokładnie upewnić czy spełnia on wymogi rozporządzenia.

telewizja MPEG-4 – transkodery

Starsze modele można było uratować stosując dodatkowy transkoder MPEG-2 / MPEG-4. Większość telewizorów z dekoderem MPEG-2 wbudowany slot, umożliwiający włożenie dodatkowej karty CI transkodera MPEG-4/MPEG-2. Uwaga ! Od czasu wprowadzenia przez TVP kanałów kodowanych w Full HD stosowanie karty przestało mieć sens. Żaden stary telewizor nie obsłuży tego formatu. Jedynym rozwiązaniem jest dokupienie dodatkowego dekodera.   Taki dekoder można obecnie dokupić już za 80 zł.

Takim dostępnym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy kupili tańsze telewizory, tak zwane HD-ready , jest oddzielny dekoder do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Można go połączyć z telewizorem kablem euro (scart) lub HDMI. Może być to również dekoder typu „combo” odbierający jednocześnie kanały SAT z anteny satelitarnej i kanały DVB-T. Również w tej dziedzinie nastąpił w ciągu ostatnich kilku miesięcy znaczący postęp na rynku. Wiele firm oferuje już swoje rozwiązania. Ogromną zaletą tunera DVB-T jest cena i prostota montażu. Mając dowolny telewizor ( nawet stary , analogowy , kineskopowy ) można uzyskać odbiór kanałów cyfrowych wz doskonałą jakością.