Nowoczesny system alarmowy
System alarmowy jest obecny w naszych domach od dawna. Ostatnio producenci oferują nam znacznie więcej, niż tylko ochronę przed wizytą złodzieja. Standardowo, rola systemów alarmowych sprowadza się do przekazania informacji o wtargnięciu w dozorowany obszar. W tym celu system wyposażany jest w czujki wykrywające ruch wewnątrz pomieszczeń lub otwarcie drzwi czy okien. Sygnalizatory informują o alarmie donośnym dźwiękiem i widocznym z daleka migającym światłem. Odpowiednie urządzenia zaś przekazują informację o alarmie do firmy ochrony lub bezpośrednio na nasz telefon. Aby umożliwić poprawną pracę całego systemu, niezbędna jest centrala alarmowa, od której zależy zarówno funkcjonalność, jak i wygoda obsługi całej instalacji. Współczesne, zaawansowane technicznie centrale oprócz podstawowej funkcji – wykrywania i informowania o wtargnięciu intruza. Potrafią w znacznie szerszym zakresie zapewnić bezpieczeństwo domownikom oraz zadbać o komfort życia codziennego.
Ochrona nie tylko przed intruzami. Przykładem niestandardowego zastosowania systemu jest wyposażenie go w specjalne czujki gazu. Czujki nie tylko wykryją zagrożenie, ale także uruchomią wentylację w pomieszczeniu, w którym ulatnia się gaz. Dotyczy to na przykład garażu czy kotłowni – miejsc, w których takie zagrożenie jest prawdopodobne. Podobnym przykładem jest zastosowanie czujki zalania wodą umieszczonej w pomieszczeniu z instalacjami sanitarnymi. Powiadamia telefonicznie za pośrednictwem centrali o wykryciu nieszczelności. Dobrym rozwiązaniem są także czujki dymu, które szybko powiadomią o wykryciu ognia – choćby spowodowanego pozostawionym, nie wyłączonym żelazkiem. W każdym przypadku wczesne wykrycie zagrożenia pozwoli na szybką interwencję i uchroni przed niebezpieczeństwem.
Dla świętego spokoju
Kolejnym ciekawym pomysłem jest zastosowanie centrali z rozbudowanymi funkcjami komunikacji. Pozwalają one między innymi na wykorzystanie istniejącego systemu do powiadomienia o powrocie domowników – za pomocą wiadomości głosowej czy SMS. Ta ostatnia opcja może to być szczególnie pomocna dla rodziców, którzy pracując do późna niepokoją się o bezpieczny powrót pociech ze szkoły. Takie zastosowanie systemu warto uwzględnić w przypadku osób starszych, którzy mogą potrzebować sprawnego przywołania pomocy medycznej. Dzięki temu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, wystarczy nacisnąć przycisk pilota, a system zadba o skuteczne przekazanie informacji o potrzebie interwencji. Przydatny może być również moduł komunikatów głosowych. Jego użycie nie tylko ułatwi obsługę systemu. Dzięki słownym komunikatom potwierdzającym wykonanie operacji, pozwoli też uruchomić odgłos szczekającego psa czy głośnych rozmów. Zniechęci to osoby interesujące się naszym dobytkiem.
Dbając o wygodę
System alarmowy wykorzystujący nowoczesną centralę może wpłynąć na podniesienie komfortu codziennego życia. Możliwości zawarte w tym sprzęcie pozwalają zbudować system inteligentnego domu, sterujący wieloma dotychczas niezależnymi instalacjami. Za jego pomocą można na przykład sterować oświetleniem w całym domu: po wyjściu wszystkich domowników oświetlenie domu automatycznie zostanie wyłączone, światło w korytarzu załączy się samoczynnie po zmroku. Gdy tylko zostanie wykryty ruch, a w trakcie wakacyjnego wyjazdu centrala będzie włączać poszczególne lampy w sposób udający obecność domowników i zniechęcający potencjalnych włamywaczy.
System oszczędny
Inteligentne systemy to również oszczędność, zwłaszcza przy stale rosnących kosztach energii. Odpowiednio zaprojektowany system może automatycznie wyłączyć ogrzewanie lub klimatyzację w pomieszczeniu, które właśnie wietrzymy. Podobnie, po wyjściu mieszkańców z domu system przełączy ogrzewanie czy klimatyzację w tryb oszczędny i automatycznie wróci do standardowej pracy we właściwym momencie. Dodatkowo mamy możliwość zdalnego sterowania systemu za pomocą telefonu komórkowego, czy komputera z dostępem do internetu. Zintegrowany system alarmowy zapewni nam spokój i oszczędną eksploatację. Dlatego warto wyposażyć go w dodatkowe funkcje. W tym celu dobrze jest skonsultować się z firmą, której powierzymy wykonanie instalacji – fachowcy zaproponują ciekawe rozwiązania dostosowując je do potrzeb rodziny.
Rolety zdalnie sterowane
Wygodnym rozwiązaniem jest zintegrowany system alarmowy z automatyczną obsługą rolet zewnętrznych. W tym przypadku nie oznacza to jedynie podłączenia rolet do systemu, dzięki czemu będzie on sygnalizować próbę sforsowania rolet. ale także sterowanie podnoszeniem i opuszczaniem ich w całym domu. System umożliwia samoczynne zasuwanie rolet po wyjściu domowników. a także stworzenie grup rolet sterowanych jednocześnie – w ramach grupy sterować można wszystkimi roletami w całym pomieszczeniu czy nawet wszystkimi roletami na wybranej elewacji.