KAMERY NA OSIEDLU (film)

systemy monitoringu

Jednym z najczęstszych zastosowań kamery na osiedlu jest ochrona budynków mieszkalnych, parkingów osiedlowych i placów zabaw. Monitoring przede wszystkim ma na celu ograniczenie wandalizmu. Kamery obserwują zaparkowane przed blokiem samochody i pozwalają sprawdzić co dzieje się na parkingu przez całą dobę. Zredukowało to nocne kradzieże kołpaków i lusterek. Dzięki kamerom w okolicy sklepiku z alkoholem przestały odbywać się głośne wieczorne imprezy z piwem. Łatwo jest też ustalić kto pije alkohol, tłucze butelki, a swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w bramie. Dzięki monitoringowi można sprawdzić, którzy kierowcy mają ciężką nogę na osiedlowych uliczkach. Nareszcie wszystkie śmieci nie trafiają na chodnik tuż obok śmietnika, ale prosto do niego.

Oto przykład pracy z rejestratorem. Obraz zarejestrowany na twardym dysku może być przewijany i przeglądany przez operatora w dowolnym momencie, przez internet lub lokalną sieć komputerową. Obraz pracy operatora przeglądającego nagranie z dysku z okolic osiedlowego sklepiku. Niestety jest to też przykład, na którym widać nie najlepsze efekty oszczędności finansowych. Kamery 480 linii, nagrywane z prędkością 2-3 klatki na sekundę, przy rozdzielczości nagrania 480×320 nie dają zbyt wielu możliwości operatorowi. Na nagraniu można rozpoznać znane sobie osoby i pojazdy. Ustalenie numerów rejestracyjnych auta, czy nagranie twarzy jest niemożliwe.

Obraz z rejestratora może być przeglądany zdalnine przez internet.

Zainstalowaniu kamer na osiedlu zawsze towarzyszą dyskusje mieszkańców osiedla. Ludzie boją się permanentnej ingiwilacji. Bezpieczeństwo dzieci i dorosłych, spadek bezmyślnych zniszczeń w zasobach spółdzielni, szybko przekonuje jednak niedowiarków. Kamery osiedlowe z powodzeniem przejmują rolę dozorcy.

Zalety kamery na osiedlu:

skończyło się podrzucanie śmieci i wandalizm;
poprawiło się bezpieczeństwo mieszkańców;
spadła ilość drobnych kradzieży;
materiał z nagrań może służyć jako dowód dla policji;
pod sklepem spożywczym zapanowała cisza nocna;

Nagranie – nawet kiepskiej jakości – pozwala ustalić sprawców wandalizmu.