Jak zaplanować instalację alarmową

instalacja alarmowa, alarm

Potrzeba poczucia bezpieczeństwa skłania nas do zainstalowania systemu alarmowego. Wykonanie takiej instalacji najlepiej powierzyć fachowcom, posiadającym niezbędną wiedzę i doświadczenie. Ze względu na to, że każda instalacja alarmowa ma charakter indywidualny, profesjonalista przed wykonaniem projektu będzie zbierał informacje dotyczące chronionego domu. Pozna wymagania dotyczące przyzwyczajeń i oczekiwań mieszkańców.

Instalacja alarmowa – typowy system alarmowy

W uproszczeniu składa się z centrali alarmowej wraz z urządzeniami pozwalającymi na sterowanie pracą centrali, jak manipulatory. Rolę „oczu i uszu” systemu pełnią czujki alarmowe. Zadaniem czujki jest wykrycie próby otwarcia okien lub drzwi, poruszania się w określonym obszarze, tłuczenia szyby. Innym istotnym elementem są sygnalizatory, które informują najbliższe otoczenie chronionego obiektu o próbie włamania poprzez sygnalizację akustyczną i optyczną. Ostatnim z zasadniczych elementów systemu są tzw. komunikatory alarmowe. Umożliwiają zdalne przekazanie informacji o alarmie poprzez sieć GSM czy Internet. Dzięki nim informacje przekazane zostaną błyskawicznie do centrum firmy ochrony, bądź do osób zainteresowanych.

Instalacja alarmowa – ochrona mienia i ludzi

Jedną z podstawowych kwestii, którą należy rozważyć, jest ustalenie czy jego rolą ma być zabezpieczenie mienia pod nieobecność domowników, czy ma dawać także poczucie bezpieczeństwa osób pozostających w domu. W pierwszym przypadku system może posiadać jedynie kilka czujek wykrywających ruch w pomieszczeniach. Wyższy stopień bezpieczeństwa to ochrona obwodowa. Jej celem jest wykrywanie próby przedostania się przez „obwód” strefy chronionej – najczęściej linię okien i drzwi. Może ona zawierać również część terenu wokół domu. Tego typu ochronę zapewnić mogą czujki magnetyczne, wibracyjne zainstalowane na oknach i drzwiach. Aktywne bariery podczerwieni, których można użyć wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. System wyposażony w wewnętrzne czujki ruchu zareaguje dopiero na obecność intruza wewnątrz obszaru, dodatkowo nie pozwoli na dozorowanie w czasie kiedy mieszkańcy pozostają w zabezpieczanym domu.

Instalacja alarmowa – kompleksowa ochrona.

Oczywiście, system wyposażony w ochronę obwodową i czujki ruchu wewnątrz jest kompletny. W ten sposób uzyskujemy maksymalną ochronę. Nowoczesna centrala pozwoli w prosty sposób włączyć odpowiedni tryb dozoru w zależności od tego czy wewnątrz pozostają domownicy, czy też nie. System może zostać wyposażony w kilka urządzeń sterujących (np. manipulatorów) – zwłaszcza w przypadku większych mieszkań i domów wygodnie jest mieć dodatkowy manipulator w sypialni. Pozwala na proste załączenie dozoru w trybie nocnym. Kolejnym istotnym tematem jest sposób zdalnego powiadamiania. Dotyczy to zarówno przekazania informacji do firmy ochroniarskiej, jak i powiadamiania prywatnego (np. komunikatem głosowym przez telefon).

Instalacja alarmowa – powiadomienie o alarmie.

Do niedawna najpopularniejszą opcją było wykorzystanie linii telefonicznej. Obecnie rolę codziennej komunikacji przejęły całkowicie telefony komórkowe. Za pomocą modemów GSM można wykorzystać ten rodzaj łączności na potrzeby monitoringu i powiadamiania (SMS). Inną alternatywą są komunikatory TCP/IP korzystające z sieci Ethernet – ich zaletą jest brak konieczności opłacania dodatkowego abonamentu za przesyłanie informacji w celu realizacji łączności o alarmie. Niezależnie od wybranych rozwiązań, warto pamiętać o tym, by elementy wybrane do budowy systemu zapewniały najwyższy poziom niezawodności i jakości działania. Ze względu na to, że do oceny tych parametrów nierzadko potrzebne są odpowiednio wyposażone laboratoria, dobrze jest polegać na sprawdzonych rozwiązaniach pochodzących od uznanych producentów – w połączeniu z profesjonalnym montażem stanowić to będzie gwarancję skuteczności i wieloletniej, niekłopotliwej eksploatacji.