INTELIGENTNY DOM W TWOICH RĘKACH

Prosty, wygodny, inteligentny, sterowany smartfonem dom jest chyba jak Yeti. Wszyscy o nim wiedzą, każdy chce go mieć, a widzieli nieliczni. Są dwie największe przyczyny tej zadziwiającej sytuacji :

– pierwsza to cena instalacji. Wystarczy wejść na strony firm zajmujących się inteligentnymi domami i sprawdzić oszacowania i ceny systemów sterowania. Można dostać szoku i zawrotu głowy. Przykładowe koszty takich instalacji zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, a 100 – 150 tysięcy to też nie problem.

– druga to ilość okablowania jakie trzeba ukryć w ścianach i czas wykonania instalacji. Najczęściej obietnice o bezinwazyjnym montażu pozostają tylko na papierze.

Te dwa powody już wystarczą, żeby odstraszyć potencjalnego inwestora, który chce być SMART. Kolejne problemy to :

– konieczność wymiany wielu elementów , wyłączników , przycisków, żarówek, sterowników , na te inteligentne
– skomplikowanie obsługi systemu, który inteligentny okazuje się tylko na papierze
– awaryjność i konieczność serwisowania systemu

inteligentny dom, smart home

Zobacz: Sterowanie bramy garażowej na kilka sposobów.

Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika , że większość klientów oczekuje od swojego budynku kilku praktycznych funkcji ułatwiających życie i nie wymagających demolowania i przebudowy całego obiektu. Do najczęściej wymienianych cech jakie powinien posiadać inteligentny dom należą:

– kontrola alarmu, powiadomienie o włamaniu , braku prądu , uzbrajanie i rozbrajanie zdalne
– otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej, bramy garażowej, furtki
– zapalanie świateł w otoczeniu domu i ogrodzie
– sterowanie centralnym ogrzewaniem

Dlatego opracowałem prosty i niedrogi system, który można zastosować w już istniejącym budynku. Inteligentny dom można stworzyć z już istniejących elementów i sterować bezprzewodowo. Bez konieczności drogiich przeróbek i wymiany sprzętu.