ANTENY CYFROWE DVB-T

Anteny cyfrowe – fakty i mity

Uprzejmie informujemy naszych klientów, że anteny cyfrowe czyli anteny do odbioru telewizji cyfrowej NICZYM nie różnią się od anten do odbioru „starej” telewizji analogowej. Tysiące instalacji wykonanych przez naszą firmę odbiera doskonale kanały cyfrowe. Tylko nieliczne wymagają modernizacji. Sprzedawcy twierdzący, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej muszą być stosowane „specjalne” anteny, to naciągacze. Dobrze wykonana antena odbiera wszystkie kanały.

anteny cyfroweDo prawidłowego odbioru każdy odbiornik potrzebuje właściwego poziomu sygnału z anteny i to zarówno w przypadku odbioru analogowego jak i cyfrowego kanału DVB-T. Niski poziom sygnału (przesłonięcie sygnału wysokimi przeszkodami, duża odległość od nadajnika) wymaga profesjonalnej instalacji antenowej. Na niski sygnał z anteny wszystkie odbiorniki reagują tak samo – złym obrazem, bez względu czy sygnał jest analogowy czy cyfrowy.

Odbity od różnych przeszkód terenowych sygnał z nadajnika dociera do odbiornika z różnym opóźnieniem. Podobny efekt powstaje w źle wykonanej i niedopasowanej instalacji antenowej. Obraz analogowy staje się wtedy wielokonturowy, ma „odbicia” i „duchy”.  Cyfrowy przekaz DVB-T jest całkowicie odporny na tego rodzaju utrudnienia. Tu z kolei występuje przycinanie się obrazu, szatkowanie obrazu i zaniki dźwięku.  Dlatego gdy poziom sygnału jest wystarczający można zastosować antenę „CYFROWĄ”,  która pozwala na doskonały odbiór DVB mimo, że kanały analogowe mają zły obraz.

Z wyżej opisanych argumentów wynika prosty wniosek. Warto zainwestować w antenę „DVB” nawet ustawioną na parapecie okna, jeśli umożliwi ona odbiór sygnału z wystarczającym poziomem. Jeśli z okien mieszkania mamy otwarty widok w stronę nadajnika obraz prawdopodobnie będzie doskonały. Jeśli poziom sygnału jest niewystarczający – nie pomoże najdoskonalsza „antena cyfrowa”. Trzeba zrobić porządną instalację. Niewątpliwą zaletą anten cyfrowych jest ich prostota, estetyka i łatwość montażu.

Dobra antena DVB-T ma następujące cechy:
  • Zakres częstotliwości pracy TV kanały 21-69 UHF
  • W niektórych obszarach dodatkowo kanały 5-12 VHF
  • Niewielkie rozmiary
  • Zysk na pozomie 3-15 dB
  • Uchwyt umożliwiający instalację w pionie i poziomie
  • Możliwość instalacji wewnątrz i na zewnątrz budynków, domków kempingowych, łodzi, itp.