SERWIS ALARMÓW ; AKUMULATORY

serwis alarmów, akumulator żelowy

Serwis alarmów, akumulatory żelowe.

Akumulatory w centrali alarmowej

są akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, z żelowym elektrolitycznym zamiast płynnego kwasu. Kwas siarkowy po wymieszaniu z krzemionką tworzy masę o konsystencji żelu. Idealnie nadają się do wykorzystania w systemach alarmowych, UPS-ach, urządzeniach przewoźnych.
Akumulator żelowy :
nie wymaga stawiania w pozycji pionowej (w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów),
nie trzeba uzupełniać elektrolitu, (żel nie paruje),
nie ma wycieków elektrolitu,
jest odporny na temperatury, uderzenia.

Serwis alarmów – zalecenia dotyczące akumulatora.

akumulator,akumulator żelowy,serwis alarmuTypowa centrala alarmowa posiada jeden akumulator 12V o pojemności 7 Ah do 18 Ah w zależności od obciążenia zasilacza ilością czujek, manipulatorów i innych urządzeń sterujących. Pojemność akumulatora powinna wystarczyć na conajmniej 24 godziny działania systemu bez zasilania. Nie zawsze jest to możliwe. Niestety akumulator centrali pracuje w złych warunkach eksploatacyjnych, jest cały czas doładowywany z zasilacza. Rozładowanie następuje tylko w czasie braku zasilania sieciowego. Dlatego po czterech latach pracy w centrali alarmowej KAŻDY akumulator jest do wymiany ! Dalsze jego użytkowanie może prowadzić do uszkodzenia płyty głównej centrali alarmowej. W akumulatorach żelowych stosuje się kolektory (kratki) wykonane ze stopów ołowiu nie zawierających antymonu. Akumulatory żelowe stosuje się zarówno do pracy w reżimie cyklicznym jak i stacjonarnym. Wadą akumulatorów żelowych są mniejsze moce podczas rozładowania dużymi prądami.

Producenci oferują oczywiście różne jakościowo akumulatory. O zwiększonej pojemności albo o zwiększonej trwałości. Niestety ciężko jest ocenić ile prawdy jest w tych zapewnieniach. Weryfikacja następuje najczęściej 2-3 lata po zamontowaniu alarmu. Kiedy nie ma zasilania w budynku dłużej niż kilka godzin. Niektóre akumulatory to wytrzymują inne nie. Wtedy okazuje się czy warto było dokładać do zakupu wydajniejszego akumulatora czy nie.

Akumulatorów żelowych nie wolno wyrzucać do śmieci.

Są groźne dla środowiska i wymagają bezwzględnie utylizacji w specjalistycznych firmach.