System alarmowy z powiadomieniem

Statystyki policyjne jednoznacznie wskazują wyraźnie mniejszą ilość włamań do domów i mieszkań wyposażonych w system alarmowy z powiadomieniem . Ponadto, sama świadomość pełnej kontroli sytuacji działa na nas uspokajająco – a więc pozwala lepiej cieszyć się urlopowymi przyjemnościami. Coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w poczucie bezpieczeństwa i wykonuje instalację alarmową wyposażając nowe mieszkanie bądź podczas remontu to już zamieszkane. Wynika to głównie z coraz większej świadomości korzyści, jakie daje posiadanie alarmu domowego. Co jednak zrobić, gdy chcielibyśmy cieszyć się spokojnym, beztroskim urlopem, ale nie planujemy remontu mieszkania?

System alarmowy z powiadomieniem – bezprzwodowy ?

Perspektywa kucia ścian, ich gipsowania i malowania z pewnością nie jest dla wielu zbyt kusząca. Całe szczęście, obecne technologie pozwalają zainstalować skuteczny i niezawodny bezprzewodowy system alarmowy, który nie wymaga wykonywania rozległej instalacji. Jest to możliwe dzięki dopracowaniu technologii bezprzewodowych stosowanych w systemach zabezpieczających – głównie dwukierunkowej, szyfrowanej komunikacji z potwierdzeniami. Równie ważne jest to ile czasu urządzenia będą mogły pracować bez konieczności wymiany baterii: najlepsze systemy alarmowe zapewniają co najmniej 2-3 lata ciągłej pracy. Oznacza to, że taki alarm domowy nie będzie wymagał przeglądów i konserwacji częstszej niż wykonany w tradycyjnej, przewodowej technologii. Niezależnie od tego czy wybierzemy system alarmowy tradycyjny czy bezprzewodowy, warto zdecydować się na urządzenia sprawdzonego producenta o wysokiej jakości – praktyka pokazuje, że inwestycja w bezpieczeństwo to inwestycja na całe lata.

Kontrola przed wyjazdem

System alarmowy z powiadomieniem. Przed wyjazdem warto upewnić się czy system alarmowy zainstalowany w naszym domu czy mieszkaniu działa poprawnie. Jako minimum należy uznać możliwość informowania o zdarzeniach – np. alarmach czy usterkach, za pomocą komunikatu słownego bądź wiadomości SMS. Mając podpisaną umowę z firmą ochrony, alarm domowy może drogą cyfrową przekazywać szczegółowe informacje do centrum monitoringu – umożliwiając w ten sposób sprawne reagowanie na nadchodzące sygnały. Rozwiązanie takie daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa: nawet w przypadku zagrożenia, wykwalifikowana ekipa spłoszy potencjalnych intruzów i zabezpieczy nasz dom przed dalszymi niebezpieczeństwami. Chcąc z każdego miejsca na świecie mieć pełną kontrolę nad instalacją alarmową w naszym domu, warto rozważyć użycie modułu komunikacji SMS. Dzięki takiemu rozwiązaniu, za pomocą telefonu komórkowego możemy w dowolnym momencie i miejscu połączyć się z alarmem domowym i sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesny system alarmowy z powiadomieniem – zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy, może zapewnić dodatkowe korzyści – poza poczuciem bezpieczeństwa. Przykładowo, centrale serii INTEGRA firmy SATEL dzięki swojej wszechstronności pozwalają na realizowanie funkcjonalności inteligentnego domu. Taki system może sterować światłem w domu (np. udając obecność domowników), podnosić i opuszczać rolety czy pomagać w oszczędzaniu energii odpowiednio sterując ogrzewaniem czy klimatyzacją. Jednak funkcją, którą najbardziej możemy docenić w trakcie letniego urlopu jest… sterowanie zraszaniem ogrodu. Właściwie skonfigurowany alarm domowy samoczynnie może zadbać o podlewanie zieleni o odpowiedniej porze, a wstrzymywać podlewanie gdy wykryje opady deszczu.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, to kontrola sprawności alarmu domowego. Tak jak w przypadku samochodów, także instalacje alarmowe powinny być poddane okresowemu sprawdzeniu przez profesjonalistę. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie podzespoły funkcjonują bez usterek, baterie i akumulatory są sprawne, a systemy komunikacyjne prawidłowo nawiązują połączenie. Sprawdzenie takie przed urlopem warto zlecić zwłaszcza wtedy, gdy od ostatniej kontroli minął ponad rok.