ONVIF – Open Network Video Interface Forum

ONVIF – Nowy standard wideo dla sieci ma być uniwersalnym rozwiązaniem na bolączki związane z przesyłaniem obrazu przez Internet i sieci LAN. Jeśli zostanie zaimplementowany w kamerach IP większości producentów ma szansę przebicia. Ponieważ pojawił się w sprzęcie SONY i innych potentatów – ma szansę na powodzenie.

Open Network Video Interface Forum

– Forum Otwartych Interfejsów Sieciowych Systemów Wizyjnych. W ramach ONVIF podjęto próbę znormalizowania interfejsów dla cyfrowych/IP systemów obserwacji wizyjnej. W w tym konfiguracji urządzeń, obsługi zdarzeń, sterowania kamer PTZ i podobnych kwestii. Oznacza to, że wyroby z certyfikatem ONVIF mogą współpracować z innymi wyrobami z certyfikatem ONVIF.

Darmowy i otwarty protokół transmisji i sterowania kamerami ONVIF. Uzgodniony przez największych producentów kamer CCTV, monitoringu i rejestratorów , ma ułatwić łączenie różnych urządzeń do monitoringu w jeden system.

Inne protokoły wykorzystywane w transmisji

M-jpeg (Motion JPEG) – Motion JPEG to cyfrowy standard kodowania sygnału wizyjnego, w którym każda ramka kompresowana jest osobno do obrazu JPEG.

MPEG-4 część 2 (znana też jako MPEG-4 ASP i MPEG-4 Visual) to kompresja video stworzona przez MPEG, wchodząca w skład standardu MPEG-4 (ISO/IEC 14496-2). Podobnie jak wiele innych opiera się o dyskretną transformację kosinusową. Do jej najpopularniejszych implementacji należą DivX, Xvid, 3ivx i libavcodec. Należy mieć na uwadze istnienie zupełnie innej kompresji – MPEG-4 część 10, lepiej znanej jako H.264 albo AVC, która też wchodzi w skład MPEG-4, a nie jest zgodna z częścią 2.