SOLIDNY MONTAŻ

montaż monitoringu, instalacja kamer

Dlaczego o kamerach trzeba sporo wiedzieć ?

Wszyscy, którzy naoglądali się sensacyjnych filmów wyobrażają sobie, że jedna kamera monitoringu zobaczy wszystko, albo że będzie przemieszczać się po monitorowanym obiekcie i śledzić sytuację. Niestety to nie film. Kamery przemysłowe mają zupełnie inne cele niż bohaterowie amerykańskich filmów. Dopiero po wykonaniu dziesiątek instalacji można nabrać doświadczenia pozwalającego szybko i dokładnie ustalić parametry odpowiednie dla danej instalacji w konkretnym obiekcie.

Zadowolenie z pracy systemu monitoringu wymaga wyspecyfikowania wymagań i dobrania takich elementów jak:

  • Wybór miejsca dla kamery, należy unikać montażu na wysokości ponad 4m. Wysokość montażu i kąt obserwacji ma wpływ na jakość obrazu. W miarę możliwości kamery przemysłowe należy montować jak najniżej, pozwala to rozpoznawać twarze i tablice rejestracyjne. Jednocześnie kamera powinna być nieosiągalna dla wandali.
  • Wybór oświetlenia dla kamer. Montaż kamery należy wykonać ze źródłem światła, a nie odwrotnie. Przy dużej różnicy w oświetleniu i kontraście wszystkie osoby wchodzące będą niewidoczne. Wiele błędów z kontrastem i przejaskrawieniem obrazu można wyeliminować prawidłowym montażem.
  • Wybór pola obserwacji kamery. Wybierając pole widzenia należy pamiętać o tym, że im większy kąt tym mniej widzi się szczegółów. Szerokie obiektywy nadają się do obserwacji w małych pomieszczeniach. Obiektywy regulowane służą do do obserwacji wybranych fragmentów przestrzeni. Należy unikać kamer powyżej 90 stopni 2,8mm ze względu na efekt rybiego oka i zakrzywianie obrazu na jego brzegach.
  • Oświetlacz podczerwieni nie oświetla „wszystkiego dokoła”, nie do tego został zaprojektowany. Jeżeli oświetlacz będzie zbyt blisko ściany lub szafy w ciemności będzie oślepiał kamerę. Montaż monitoringu ze źle rozmieszczonymi kamerami to tylko niepotrzebnie wydane pieniądze a instalacja nigdy się nie zwróci.
  • Kamera wandaloodporna czy zwykła. Montaż kamery wandaloodpornej jest bardzo istotny na zewnątrz budynku. Trzeba tu jednak sporo wiedzy. Pochopny montaż niestety mija się z celem kamera traci swoje właściwości „obronne”.
Prawidłowo umieszczona, niedroga kamera monitoringu może dać wystarczający obraz na plac lub parking.
Kamera analogowa, nagranie z rejestratora analogowego monitoringu: