Rok założenia: 1989


TO JEST WERSJA STRONY Z
2008 ROKU !

Przejdź do nowej wersji !


TELEWIZJA CYFROWA MPEG-2 MPEG-4

Różne systemy kodowania cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T


TVP zaskoczyła wszystkich startując z emisją programów w standardzie MPEG-4. Ten nowoczesny system kodowania obrazu ma wiele zalet. Jest wysoce wydajny i umożliwia przesyłanie obrazów cyfrowych także z jakością HD. Niestety przywiezione z Niemiec lub kupione w marketach odbiorniki telewizyjne nawet te drogie - oznaczone jako full HD - z tunerami do odbioru telewizji cyfrowej, nie mają dekoderów MPEG-4.

Z przyjemnością możemy stwierdzić, że rynek reaguje dynamicznie na ofertę nadawców. Wszystkie znaczące firmy przedstawiły w ofercie rozwiązania do odbioru nowych kanałów z dekoderami MPEG-2 i MPEG-4. Od daty powstania tego tekstu (styczeń 2008) do chwili obecnej (lipiec 2009) ceny telewizorów z najwyższej półki, z zabudowanymi dekoderami MPEG-4 spadły z 10000-14000 zł do 3000-5000 zł. Telewizory z niższej grupy cenowej można kupić już za 2500-3000 zł posiadają one sloty CI i umożliwiają wsunięcie dodatkowych transkoderów MPEG-2 / MPEG-4. Taki transkoder można obecnie dokupić już za 200 zł.

Z danych jakie posiadamy wynika, że dekoder MPEG-4 posiadają telewizory :

SONY z serii W , X , E podobno niektóre z serii V.
LOEWE - "wysokie" modele
SHARP - "wysokie" modele
Samsung - "wysokie" modele
LG - "wysokie" modele

dekoder MPEG-2 posiada znacznie więcej odbiorników :

Większość telewizorów z dekoderem MPEG-2 wbudowany slot, umożliwiający włożenie dodatkowej karty CI transkodera MPEG-4/MPEG-2. Lista telewizorów jest cały czas rozbudowywana :

Lista telewizorów z działającym CI

Uwaga ! Część telewizorów ma koszmarne błędy w oprogramowaniu. Aby uruchomić tuner cyfrowy, należy przy instalacji telewizora wybrać lokalizację Niemcy lub nawet Hiszpania. Wtedy nagle pojawia się menu umożliwiające obsługę kanałów DVB-T !

Niestety część telewizorów ze slotem CI i tunerem MPEG-2 nie radzi sobie z transkodowaniem systemów z MPEG-4 na MPEG-2. Niezaprzeczalną zaletą telewizora z dekoderem MPEG-2 i kartą CI do transkodowania jest cena kompletu, niższa nawet o 1500-2500 zł od telewizora z MPEG-4.Wadą tego rozwiązania jest fakt "pogorszenia" odbioru w wyniku transkodowania sygnału z MPEG-4 na MPEG-2. Oczywiście jakość cyfrowego obrazu jest tak wysoka, że ciężko naocznie zauważyć zmianę, jednak transkoder może uniemożliwić odbiór kanałów HDTV , czas przełączania odbiornika między kanałami również drastycznie wzrasta. Konkurencja i wzrost zainteresowania odbiorców robi swoje. Ceny spadają jakość rośnie. Dlatego nadal przestrzegamy przed zakupem TV w markecie. W obecnej chwili warto zachować szczególną ostrożność przy zakupie nowego telewizora i nie wierzyć zbytnio sprzedawcom w sklepach ze sprzętem RTV. Tym bardziej, że część z nich nie ma pojęcia co sprzedaje.

Innym dostępnym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy kupili tańsze telewizory, tak zwane HD-ready , jest oddzielny dekoder do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Można go połączyć z telewizorem kablem euro (scart) lub HDMI. Może być to również dekoder typu "combo" odbierający jednocześnie kanały SAT z anteny satelitarnej i kanały DVB-T. Również w tej dziedzinie nastąpił w ciągu ostatnich kilku miesięcy znaczący postęp na rynku. Wiele firm oferuje już swoje rozwiązania. Ogromną zaletą tunera DVB-T jest cena i prostota montażu. Mając dowolny telewizor ( nawet stary , analogowy , kineskopowy ) można uzyskać odbiór kanałów cyfrowych z doskonałą jakością.

alarmy anteny sygnalizator kamery antena kamera alarm