Rok założenia: 1989


TO JEST WERSJA STRONY Z
2008 ROKU !

Przejdź do nowej wersji !


OFICJALNIE WYSTARTOWAŁA NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROIWA

Emitel - właściciel nadajników telewizyjnych w całym kraju wydał oficjalny komunikat, dotyczący DVB-T.

Prace będą kontynuowane, dlatego mogą jeszcze w najbliższym czasie występować okresowe zakłócenia w odbiorze telewizji cyfrowej w różnych regionach kraju. Działania te mają na celu zapewnienie jak najlepszej jakości emisji sygnału telewizji cyfrowej w przyszłości.

W dniach 18-20 listopada w RTCN Poznań / Śrem planowane są prace techniczne związane z wymianą nadajnika i przestrojeniem toru nadawczego, co skutkować będzie okresowymi przerwami w emisji DVB-T. Po zakończeniu prac emisja ruszy w kanale 23 z mocą promieniowaną ERP 100kW.

Warszawa, 1 października 2009.

Emitel rozpoczął komercyjną emisję naziemnej telewizji cyfrowej.
Pierwszy multipleks DVB-T ruszył już dziś.

Emitel, największy operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w kraju rozpoczął emisję pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Firma została wskazana przez nadawców komercyjnych jako operator techniczny przy wdrażaniu pierwszego multipleksu DVB-T. Oznacza to włączenie sygnału multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej w określonych w harmonogramie KRRiT regionach - Warszawie, Poznaniu, Żaganiu i Zielonej Górze.

Emitel otrzymał od nadawców (Polsat, TVN, TV4, TV Puls) upoważnienie do wystąpienia do UKE o pozwolenie radiowe na świadczenie naziemnej emisji cyfrowej w formie komercyjnej. Pierwszy multipleks uzupełniają kanały telewizji publicznej - TVP1, TVP2, TVP Info.

W ramach współpracy Emitel zapewni multipleksację (łączenie kilku programów w jeden strumień), dosył i emisję sygnału w czterech wskazanych w harmonogramie KRRiT lokalizacjach - Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu. Kolejne lokalizacje będą włączane zgodnie z harmonogramem KRRiT-u .

W najbliższym czasie zostaną zmienione kanały emisji DVB-T na docelowe, co pozwoli na ostateczne przeprogramowanie odbiorników telewizyjnych bądź dekoderów STB. Szczegółowe informacje pojawią się wkrótce.

Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej pierwszy multipleks składa się z programów TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju. Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Emitel jest czołowym operatorem naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. Świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych. Firma posiada największą w Polsce własną infrastrukturę - ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości powyżej 200 metrów). Testy naziemnej telewizji cyfrowej Emitel prowadzi od 2001 roku (obecnie emisja testowa w 7 miastach). W maju 2009 Emitel we współpracy z Instytutem Łączności i Radiem Wrocław uruchomił testy cyfrowego radia (DAB+).

Włączanie pierwszego multipleksu na obszarze całego kraju planowane jest do 31 lipca 2011 roku. Sygnał analogowy wyłączony zostanie dwa lata później. Do odbioru DVB-T potrzebny jest telewizor wyposażony w tuner DVB-T MPEG-4, lub zewnętrzny dekoder DVB- T MPEG -4 (STB = set-top box).

alarmy anteny sygnalizator kamery antena kamera alarm