Obsługa alarmu domowego

klawiatura z wyświetlaczem

.

W przypadku zaawansowanego alarmu domowego obsługującemu funkcje automatyki domowej, wygodnie jest zainstalować sobie manipulator możliwie blisko miejsc w których spędzamy dużą cześć czasu – na przykład w salonie. Dzięki niemu, kiedy będziemy chcieli np. opuścić rolety bądź załączyć światła na podjeździe wystarczy do niego podejść i uruchomić wybraną funkcję bez konieczności przechodzenia do innego pomieszczenia. W takim eksponowanym miejscu, szczególnie ważne jest aby manipulator był nie tylko funkcjonalny, ale i atrakcyjny.Manipulator wyposażony w duży wyświetlacz i czytelną klawiaturę. Oprócz eleganckiego wyglądu, zapewnia łatwy dostęp do zaawansowanych funkcji dzięki możliwości przypisania całych sekwencji poleceń do własnych Menu.

pilot uzbrajający

.

Mając na uwadze wygodę korzystania z systemu, należy pamiętać o wszystkich jego użytkownikach. Jeżeli zależy nam na tym żeby nasze pociechy korzystały z dobrodziejstw które oferuje system alarmowy, należy to uwzględnić na etapie projektowania systemu. Manipulatory z których będą korzystać dzieci muszą być umieszczone na takiej wysokości, aby były w stanie nie tylko wciskać klawisze i odczytać przekazywane przez system informacje. Ciekawym rozwiązaniem z myślą o najmłodszych może być również zastosowanie manipulatorów wyposażonych w czytniki breloków zbliżeniowych – dzięki nim, wystarczy że nasza pociecha zbliży swój brelok do manipulatora aby łatwo i pewnie wyłączyć czuwanie po powrocie ze szkoły.

Współczesne urządzenia alarmowe często oferują funkcjonalność daleko wykraczającą poza typowe zadania systemu alarmowego – przykładem możliwości oferowanych w systemach INTEGRA. VERSA , Micra ,może być np. sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy nawet podlewaniem ogrodu. Każdy system – nawet najprostszy, musi być wyposażony w możliwość sterowania przez użytkownika. Sterowanie takie może ograniczać się do załączania i wyłączania czuwania, jednak w przypadku bardziej rozbudowanych systemów powinien istnieć dostęp do wszystkich realizowanych przez system funkcji. Urządzeniem które jest najczęściej wykorzystywane w roli „centrum dowodzenia” systemem jest manipulator, zwany potocznie (zupełnie niepoprawnie) „szyfratorem”. Składa się on z klawiatury – z reguły numerycznej, uzupełnionej zespołem wskaźników. W prostszych manipulatorach, rolę wskaźników pełnią diody LED pokazujące pewne z góry określone informacje. Dużo wygodniej jest korzystać z manipulatorów wyposażonych w wyświetlacze LCD, na których wszelkie informacje o systemie przedstawiane są w postaci napisów.

moduł rozszerzeń

.

Ze względu na to że to właśnie rodzaj zastosowanego manipulatora, a także miejsce jego montażu w największym stopniu wpływa na wygodę obsługi systemu, warto poświęcić chwilę rozważeniu kilku kwestii z tym związanych. Przede wszystkim należy zastanowić się w jaki sposób będziemy chcieli korzystać z alarmu domowego. O ile w przypadku małych mieszkań z reguły załączamy czuwanie wychodząc z domu, i wyłączamy dozór z chwilą powrotu – wystarczy zainstalować manipulator możliwie blisko drzwi wejściowych. Jeżeli jednak mieszkamy w piętrowym domku czy posiadamy większe dwupoziomowe mieszkanie, wygodnie jest zainstalować dodatkowy manipulator w pobliżu sypialni. Korzystając z niego, łatwo będzie można załączać i wyłączać tzw. czuwanie nocne, w trakcie którego system alarmowy dba o bezpieczeństwo domowników reagując alarmem na próbę wtargnięcia z zewnątrz. Dzięki temu dodatkowemu manipulatorowi, nie trzeba będzie wieczorem schodzić do manipulatora umieszczonego przy drzwiach wejściowych – wszystkie funkcje systemu mogą być dostępne na obu urządzeniach.