KANAŁY CYFROWE DVB-T

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T nareszcie nabrała profesjonalnego rozpędu.  Kolejne nadajniki uruchamiane co miesiąc, całymi stadami. Może nie wszędzie jeszcze ruszyły emisje MUX-3, MUX-2, MUX-1, a sytuacja jest rozwojowa. Proces udzielania koncesji i pozwoleń wciąż przynosi niespodzianki i napięcia. Presja na wyłączenie analogowej emisji jest duża, ale strach przed niezadowoleniem posiadaczy starych odbiorników też. Legendy o rządowych dopłatach do dekoderów ucichły wraz ze znaczną obniżką cen za odbiorniki STB.  Niestety na rynku wciąż masę „wciskaczy kitu” sprzedaje co popadnie nieświadomej ludności miast i wsi. Domokrążcy ruszyli sprzedawać badziewie, najczęściej twierdzą, że pracują w „Polskiej Telewizji Cyfrowej” i wciskają kit – dekodery i umowy płatnych platform satelitarnych.

Nadszedł moment (obiecywany od dawna) – państwowe kanały TVP1 i TVP2 ruszyły w jakości HD 1080i. Już przed rozpoczęciem Mistrzostw i Olimpiady klienci, którzy kupili  tanie dekodery z Chin dowiedzieli się dlaczego nie warto kupować „byle taniej” dekodery nie radzą sobie ze strumieniem HD. Co więcej przedstawiciele TVP coraz częściej wspominają o wyłączeniu dublowanych kanałów TVP1 i TVP2 nadawanych w jakości SD.

SKLEP >> z dekoderami i antenami.
SPIS >>  KANAŁY w DVB-T, układ kanałów powinien być podobny w całej Polsce
 

Widać wyraźnie, że po wielu próbach i analizach udało się wypracować stabilny system emisji kanałów cyfrowych. Wprowadzono konieczne uaktualnienia w strumieniach DVB-T emitowanych w ramach MUX-2 oraz MUX-3. Zmodyfikowano SID, czyli identyfikatory usług, dodano też LCN – logiczne numery kanałów, co spowoduje automatyczne uszeregowanie programów w odbiornikach z włączonym sortowaniem według numerów LCN.

Cyfrowy Polsat przejął inicjatywę po nieudanych inwestycjach innych firm w telewizję mobilną DVB-H i uruchamia płatny MUX-4 w standardowej technologii DVB-T. Znajdą się w nim kanały z oferty Polsatu. Kanały tego MUX są kodowane i nadają w bardzo niskich rozdzielczościach przeznaczonych dla urządzeń mobilnych.

Po wyłączeniu nadajników analogowych, skład pakietów MUX  na przykładzie nadajnika w Śremie (na innych nadajnikach te same pakiety można oglądać na innych kanałach) wygląda obecnie następująco:

MUX-3 na kanale 27:
TVP-1,  TVP-2 HD,  TVP Info (wersja Poznań),  TVP Kultura,  TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka

MUX-2 na kanale 39 :
Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV 6, TV Puls 2

MUX-1 na kanale 23:
TVP1 HD, TVP2,  TVP info (wersja Poznań), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka

Jak widać u nadawców sporo bałaganu. Kanały dublują się i należy spodziewać się dalszych korekt.


Dokładniejsze dane dotyczące MUX-1, MUX-2 i MUX-3 można zobaczyć tu..